Buckshot & 9th wonder – Chemistry

In de hedendaagse hiphop is het nog een zeldzaam verschijnsel: 1 producer en 1 MC die samen een album vullen. Was het in het verleden niet meer dan logisch om alles binnen je eigen groep te houden, tegenwoordig is het bijna een noodzaak om zoveel mogelijk verschillende stijlen op een album bij elkaar te brengen. De laatste tijd is het fenomeen echter weer in opkomst. Eyedea&Abilities, Dangermouse&Jemini en Madlib&MF Doom hebben allen bewezen dat een sterk album niet persé een vrachtlading verschillende beatmakers hoeft te bevatten.

En nu is er weer een nieuwe combinatie geboren. De Brooklyn veteraan Buckshot (want zo mogen we hem ondertussen wel noemen) behoeft bijna geen introductie meer. In 1993 toonde zijn groep Black Moon aan dat de New Yorkse hiphop scene nog wel degelijk tegenwicht kon bieden aan het gangsta rap geweld van de westkust. En hoewel het debuutalbum van Black Moon, ‘Enta da Stage’, als een klassieker te boek staat, is Buckshot ondanks meerdere albums (al dan niet met Black Moon) en als lid van de eerste legendarische Crooklyn Dodgers nooit echt doorgebroken.
Zijn partner op dit album, 9th wonder, is dat inmiddels al wel. In 2003 verraste Little Brother de rapwereld met hun debuut ‘The Listening’ en na het remixen van Nas’ album Gods Son werd 9th wonder de grote ster van de groep. Zijn talent werd opgemerkt door Jay-Z wat hem een plekje op het roemruchte ‘Black album’ opleverde en vorig jaar was zijn naam definitief gevestigd door zijn productiebijdrage aan het laatste album van Destiny’s child, waaronder de hit ‘Girl’.

De titel van dit album is ‘Chemistry’, natuurlijk doelend op de chemie die een producer en MC kunnen hebben. Biggie en Premier hadden het, Dr Dre en Snoop Dogg hebben het en 9th wonder en Buckshot claimen het te hebben. Dit maken de mannen gelijk duidelijk met de opener ‘Chemistry 101’. Het is even wennen om Buckshot niet over de hevige baslijnen van de Beatminerz te horen rappen, maar wonderwel sluit de met soulsamples doorspekte stijl van 9th naadloos aan op het braggen en boasten waar de kleine MC zijn sporen mee heeft verdiend. “Mix a pound of underground, a couple buck, a fifth of some 9th wonder for the DJ to cut” en de toon voor het album is gezet.
Zes dagen hadden de beide mannen slechts nodig om het album op te nemen en dat is gegeven de afgeleverde muziek nauwelijks voor te stellen. Voorbeeld is het ijzersterke ‘The Ghetto’ waar Buck de luisteraar meeneemt naar de straten van New York, terwijl 9th bewijst waarom hij een van de meest gewilde beatmakers van het moment is. Terwijl je nek nog pijn doet van dit juweeltje bereikt de chemie tussen de twee voor mij het hoogtepunt op ‘No comparison’, de eerste single van dit album. De vibe van dit nummer maakt dat je achterover wil leunen met een pilsje om de zomer ten volle te kunnen benutten. Mocht dat nog niet genoeg zijn, zet dan ‘Birdz’ in je playlist. Little Brother man Phonte rapt een stukje mee over de vrouwtjes en Keisha Sontell maakt het geheel af door een vrolijk refrein in te zingen.
Helaas is de kracht van het album ook zijn zwakte. Ondanks dat het album maar twaalf nummers bevat, blijft het lastig om een heel album lang naar het opscheppen van Buckshot en de soms wat eentonige beats van 9th wonder te luisteren. Mocht vooral Buck iets meer de tijd hebben genomen had hij ook andere (meer persoonlijke) onderwerpen aan kunnen snijden, teveel blijft hij voor mij hangen in het battlen met onzichtbare MC’s. Een ander gemis vind ik de afwezigheid van een DJ om de nummers te voorzien van scratches wat het geheel net een tikkeltje rauwer had kunnen laten klinken. En ondanks dat 9th wonder productiegewijs misschien wel de beste prestatie uit zijn carrière aflevert en Buckshot weer helemaal op niveau presteert mis ik Mr. Walt en Evil Dee. De Beatminerz hadden kunnen zorgen voor afwisseling met een van hun zo befaamde stereo splijtende beats.

Echter, onmiskenbaar is dit het zomeralbum van 2005 qua hiphop. Voel de vibe en herken dat de 5 star general van The Bootcamp click terug is. Van North Carolina naar Brooklyn of van Amsterdam naar Rotterdam. Chemistry is het voer voor je autoradio. Wordt hopelijk vervolgd.

Meer info: http://www.duckdown.com

Tracklist:
01. Chemistry 101
02. He’z Back
03. Now A Dayz (That’s What’s Up)
04. Slippin
05. Side Talk
06. The Ghetto
07. Food For Thought
08. No Comparison
09. Birdz Fly The Coup (feat. Phonte & Keisha Shontelle)
10. U Wonderin (feat. Rapper Big Pooh & Sean Price)
11. Out of Town (feat. L.E.G.A.C.Y. & Joe Scudda)
12. I Don’t Know Why (feat. Keisha Shontelle)

Geplaatst door bowie op 15 juli 2005