Big2 over zijn oude mannen-hiphop: “Ik draai alles het liefst zo dof mogelijk.”

Als helft van The Opposites brak hij alle podia van het land af en scoorde hij gigantische hits. Met zijn derde soloplaat Hard Hout heeft Big2 naar eigen zeggen het album gemaakt dat hij en zijn broers en vrienden uit de buurt zouden luisteren als tieners. We spreken hem aan zijn keukentafel in Eemnes, nadat hij in de woonkamer de tv heeft aangezet voor zijn zoontje. “Van Binnenlandse Funk naar Freek Vonk, let’s go met dat interview!”

“Sinds mijn laatste project, Lima, dat ik uitbracht ter viering van mijn dochter en daarom ook liedjes maakte die zij later leuk zou gaan vinden, was ik zoekende. Op dat moment liep de deal die ik had met Dreamteam bij Cloud9 ten einde en liepen de gesprekken met labels niet heel vlot. Uiteindelijk heb ik een jaar zonder deal gezeten.” In die tijd had hij alle ruimte om vrijuit muziek te maken, en te kijken waar zijn muzikale pad hem brengen zou.

00:30 in Maastricht

Uiteindelijk belandt hij terug bij Top Notch, waar hij Ça Va als eerste single uitbrengt, in samenwerking met Bilal Wahib en Antoon. “Die ging als een raket de Top-50 in. Ik wilde meteen doorpakken, en had nog zes platen met grote artiesten klaarliggen, maar bij veel van hen paste het niet in de planning. Daardoor liep ik tegen een soort van muur op. Toen ik Ça Va nog eens checkte, en niet meteen om mijn eigen muziek de grond in te boren hoor, twijfelde ik of mijn luisteraars dit wel van me wilden horen. Óf had ik gewoon slim de Antoon-wave meegepakt?”

Hij kreeg er “een lijst met boekingen uit waarbij ik bijvoorbeeld ’s nachts op een studentenfeest in Maastricht speelde. Er zat twintig jaar verschil in leeftijd tussen mij en m’n publiek. Veel van hen kenden de liedjes, maar kenden mij niet. Toen kwam het besef: wil ik dit nog wel doen als er morgenochtend weer twee kids naast m’n bed staan?”

“Ga eens Kees de Koning-hiphop maken!”

Een gesprek met een oudere broer bleek doorslaggevend. “Hij zei me dat hij zag dat ik veel verschillende dingen aan het proberen was en dat ik terug moest naar de kern. ‘Even weer lekker Kees de Koning-hiphop maken. Extince, Opgezwolle, dat soort werk.’ Ik wist precies wat hij bedoelde; want dat is wat we luisterden vroeger. Dus dat ben ik gaan doen. Het is oude mannen-hiphop, met doffe drums. Als ik in m’n eentje in de studio zit en er niemand over mijn schouders meekijkt, is dát wat ik maak. Ik ga gewoon lekker rappen en stort mijn hart uit over die beats. Ik maak véél, dus in principe lag het album er al voordat het een album was.”

New Life, nieuw perspectief

Uiteindelijk is het na een selectieproces Hard Hout geworden; een lichtelijk melancholische plaat waarop Twan dankbaar terugblikt op gouden tijden. “Ik was net, voordat jullie binnenkwamen, allemaal foto’s te bekijken van de periode na de breuk – als je ’t zo kunt noemen – met Willem. Ik was m’n pur-poos effe kwijt, waarnaar ik weer moest zoeken.” Na het stoppen op het hoogtepunt van The Opposites is hij een tijdje niet gelukkig geweest, vertelt hij. “Het draaide om herstel, ook nog rond mijn eerste soloplaat Van Staal. Bij New Life wist ik dat ik vader zou gaan worden en dat bood een heel nieuw perspectief. Ik had weer een doel om iets van m’n carrière te maken.”

“De boodschap van dit album? Je kunt van veel dingen balen die gebeurd zijn in je leven, maar als je het omdraait kun je overal het goede van inzien. Wat heeft het je gebracht? Daarnaast hoop ik op herkenning. Wij mannen kunnen makkelijk onze emoties onderdrukken, niet met elkaar praten over onze gevoelens. We houden liever onze bek, pakken door en kloppen onszelf op de borst. Ik heb een waslijst aan vriendschappen die kapot zijn gegaan, waarvan er ook een aantal weer zijn gelijmd. De kern van Hard Hout, de finaletrack, vat dat mooi samen: wat zijn wij mannen toch een stel mongolen met z’n allen, maar wat hebben we ’t gezellig. We go way back, we houden van elkaar.”

Op z’n plek

“Dit is wat ik doe”, beschrijft Big2 zijn nieuwe album. “Dit is gewoon wat ik al duizend jaar doe. Maar dit soort shit streamt natuurlijk voor geen meter. Ter voorbeeld: Leef Een Beetje, met Sticks, kwam op dezelfde dag uit als Beetje Van Mij van Antoon. Ik heb aan beide tracks gewerkt – op de een ben ik uitvoerend artiest en op de andere co-schrijver en co-producer. Ééntje staat op dezelfde dag nog op nummer één, en de andere behaalt vijftigduizend streams op dag één. Dus het is écht voor de love, dit album. Ik had een remix gemaakt van Idaly’s Nooit Echt Van Mij – met mijn hiphop-Dr. Dre-drums, eronder. En mensen gingen er teringlekker op! Dat was vlak na Ça Va – en ik moet niet mijn eigen pokoes de grond in boren – maar dit staat veel dichter bij me. Dus ik was blij dat het op dat moment op z’n plek viel.”

Zo dof mogelijk

“Niet dat ik vies ben van een goed popnummer produceren, hè? Maar als ik in mijn eentje werk, schroef ik het toch het liefst terug naar 95 BPM, en wat nou als ik een hardere kick erinzet? Zo is bijvoorbeeld Vogelvrij ontstaan, wat eigenlijk een housebeat was waar ik een zanglijntje op had. Maar dan besluit ik het terug te draaien en het in een westcoast-track te flippen. In een proces heb ik vaak anderen nodig om pop te gaan, mijn eigen keuzes leiden vaak toch weer tot The Fugees of Mobb Deep. Luister naar alles wat in de hitlijsten staat – er zit bijna geen bas meer in. Als ik met Antoon zit, kiest hij vaak voor crispy en hoog – and I don’t blame him – terwijl ik alles het liefst zo dof mogelijk draai. Want bij mij moet alles gewoon klinken als Cypress Hill.”

“Ik vind het vet dat ik me weer van mijn rap-kant laat zien. De mensen om me heen en ik zijn vrij goed geworden in het produceren van hits, maar ik vind het nu tof om deze kant weer te laten horen. Vroeger was mijn gemoedstoestand gebonden aan de muziek: als het goed ging met de muziek, ging het goed met mij. Nu heb ik andere dingen aan mijn hoofd. Gaat het goed met de kinderen, dan gaat het goed met mij.” De family man in hem lijkt de directe aanleiding voor de nieuwe route die hij vrijuit kan bewandelen. Samenvattend en lachend: “Ik vind het leuk, de reacties zijn goed en het streamt voor geen meter. Oké, en dan weer on to the next. Keep it movin’!

Big2’s album Hard Hout is te koop op vinyl via deze link en is hieronder te streamen:

Geplaatst door bowie op 11 april 2025