Rotterdam timmert de laatste tijd meer en meer aan de weg. Met goed ontvangen werk van U-Niq en veelbelovende acts als Winne en Dion profileert de stad zich prima. Nu is het tijd voor de mannen van Ablaze, bestaande uit de MC’s Zillion, Secp en Scorp, met hun ‘Mixtape vol.1’.
Helaas gaan ze met deze schijf niet echt mee met de positieve ontwikkelingen in de havenstad. Met een heel arsenaal aan artiesten, van Tjerk tot U-Niq en van Chinny Chin (Sluipschutters) tot Pimp-A-Clawz, is het album meer te beschouwen als een soort Rotterdamse verzamelaar. Op meestal bekende beats spitten de rappers hun teksten, voornamelijk over het straatleven. Daar is op zich niks mis mee, maar op deze mixtape is het allemaal wel erg standaard. De strijd om maar het stoerste over te komen eindigt in clichématige rijmpjes zoals op ’Don’t trust nobody’ van Apoztle.
Het zijn vaak de beats die de tape nog enigszins interessant houden. Hoewel de keuze niet getuigt van enige creativiteit, zijn het wel allemaal toppers. KRS-One’s ‘Step into a world’, Mobb Deeps ‘Burn’ en Nas z’n ‘Nas is like’ zijn stuk voor stuk prima keuzes. Bij vrijwel elke beat verlang je echter al gauw naar de oorspronkelijke artiesten.
Eigenlijk is het allemaal al veel te vaak zo gedaan en vaak nog veel beter ook. Af en toe is er een onderscheidend geluid te horen, zoals de reggae invloeden op ‘Small preview’, op de beat van Jay-Z’s ‘Lucifer’. Het vervolg ‘I hate to bragg’ van Ablaze op dezelfde beat klinkt ook goed. Je hoort een groep, een eenheid, iets wat meestal wordt gemist op de chaotische tape.
U-Niq is op ‘Critical Statement’ prima aan te horen. Persoonlijk ben ik sowieso meer een liefhebber van zijn Engelstalig werk en wat flow betreft klinkt hij op deze tape het meest natuurlijk. De absolute banger komt op naam van Ablaze zelf. Vol overtuiging braggen de MC’s er op ‘Give it up’ op los. De meeste mixtapes zijn bedoeld om het publiek nieuwsgierig te maken naar een eventueel volwaardig album. Dit is een van de weinige nummers die je daadwerkelijk naar meer doen uitkijken.
Mixtapes die ook echt gemixt zijn, verschijnen nog maar zelden. De echte liefhebbers van mixtapes zullen zich hier aan storen, ook bij deze volume 1 van Ablaze. Het is verder jammer dat deze schijf verstoken is gebleven van wat meer creatieve inbreng. Zonde, omdat redelijk wat van de artiesten, waaronder de mannen van Ablaze zelf, wel degelijk potentie hebben.
Tracklist:
01. Scorp ft Laise – Make it work
02. Ablaze ft Tjerk – Oohw, no!!
03. Ablaze – Struggler
04. Scorp ft Orlette – Rotterdam A-life
05. Laise ft Scorp – Together we can make it
06. Tjerk – Small preview
07. Ablaze – I hate 2 bragg
08. Apoztle – Don’t trust nobody
09. Scep ft Exellinni – Holla at ya
10. U-Niq – Critical Statement
11. Ablaze – Give it up
12. Chinny Chin & Big Mic – R’dam Snipers
13. Fari Disco ft Zillion – Can’t top that
14. Ablaze ft Pimp-A-Claw & 2 Dope – Blaze it up
15. Scorp ft beast -Beast is loose
16. Tragic – Dj menace dizz
17. Scorp – Do it again
18. Manouska – Best friend
19. Scep – Sky is da limit
20. Zillion ft Ahab – My head
21. Secp ft. T.C. – How ya feeling
22. D.C. & Darkshot – Kamikaze
23. Zillion ft Concrete – We be